Maryland Manual On-Line - www.mdmanual.net

POLITICAL PARTIES

DEMOCRATIC PARTY

LOCAL CENTRAL COMMITTEES

Local central committee members of the Maryland Democratic Party are elected at the primary election held in September in gubernatorial election years. The last such primary was September 12, 2006. After election by the voters, some local central committee members are unable to serve. When circumstances warrant it, the State central committee appoints new members to replace those who have resigned or died. In the text below, such new members bear asterisks after their names.

ALLEGANY COUNTY DEMOCRATIC CENTRAL COMMITTEE
Elected by Allegany County Democratic Voters to 4-year terms:
William DuVall, Chair (chosen by County Central Committee) (301) 722-5326
Thomas F. Conlon, Jr.; Cherie Krug; Patricia Livengood; John T. Riley; Stanley B. Robinette; John T. Stakem.

ANNE ARUNDEL COUNTY DEMOCRATIC CENTRAL COMMITTEE
Elected by Anne Arundel County Democratic Voters to 4-year terms:
Kory M. Blake, Chair (chosen by County Central Committee) (443) 722-2333
e-mail: kblake@afscme67.org

Legislative Dist. 21: Billy (B. J.) Taylor
Legislative Dist. 30: Kory M. Blake; Anne C. Sieling; Chuck Weikel.
Legislative Dist. 31: Thomas M. Burnham; Christine Davenport; Nancy Krashoc.*
*(appointed Nov. 2007 to replace Jamison Moody, who resigned Oct. 2007)
Legislative Dist. 32: Earl W. Barnes; Kathleen A. Shatt; Walter Dow.**
**(appointed Nov. 2007 to replace Jennifer L. Miller, Esq., who resigned Oct. 2007)
Legislative Dist. 33: Ann Marie Remillard; John Schneider; Stephen W. Thibodeau.

BALTIMORE CITY DEMOCRATIC CENTRAL COMMITTEE
Elected by Baltimore City Democratic Voters to 4-year terms:
Scherod C. Barnes, Chair (chosen by City Central Committee)
e-mail: chair@baltimorecitydems.com
web: www.orchidforchange.com/md/baltimore_city/

Legislative Dist. 40: Sandra Almond-Cooper; Betty Clark; Quianna Cooke; Ralph M. Hughes; Doreen Rosenthal; Donald M. Smith; Agnes B. Welch.
Legislative Dist. 41: Ramona Baker-Moore; Jill P. Carter; Angela C. Gibson; Lisa A. Gladden; Nathaniel T. Oaks; Thomas A. Phillips III; Joyce J. Smith.
Legislative Dist. 43: Scherod C. Barnes; Beatrice M. Brown; Robert W. Curran; Kenneth N. Harris, Sr.; Jeremy Rosendale; Sabrina Sutton; Sylvia Williams.
Legislative Dist. 44: Gary English; Gertrude Hack; Aline Kirk-Watson; Keiffer Jackson Mitchell, Jr.; Valerie Smallwood; Calvin Wilson; C. D. Witherspoon.
Legislative Dist. 45: Curtis Black; Warren Branch; Vernon E. Crider; Darien Giles; Nina Harper; Shanee Johnson; Kevin Parson.
Legislative Dist. 46: Richard G. Anderson; Jennifer Etheridge; Sean Flanagan; Stephen Fogleman; James B. Kraft, Esq.; Baltimore Bob Murray; Gary L. Thomas.

BALTIMORE COUNTY DEMOCRATIC CENTRAL COMMITTEE
Elected by Baltimore County Democratic Voters to 4-year terms:
Brian S. Bailey, Chair (chosen by County Central Committee)
e-mail: chair@baltcodems.com
web: www.baltcodems.org

Legislative Dist. 5B: Ronald P. Bowers; Savas J. Karas.
Legislative Dist. 6: Marilyn M. Baldwin; Michael F. Gallagher; Jacob J. Mohorovic, Jr.; Janet B. Wood; one vacancy.*
*(no appointment yet made to replace Michael F. Connolly, who resigned April 22, 2009)
Legislative Dist. 7: Wayne A. Brooks; Randall P. Cogar; Dorothy E. Foos; Linda W. Hart.*
*(appointed Sept. 18, 2007, to replace Karen L. Henley, who resigned May 31, 2007).
Legislative Dist. 8: Sandra P. Caslin; Michael K. Day, Sr.; Wayne E. Definbaugh; Krista M. Klausmeier; Joseph M. Ruscito, Jr.
Legislative Dist. 10: Barry N. Chapman; Adrienne A. Jones; Delores G. Kelley; Pat Kelly; Kathleen White.
Legislative Dist. 11: Sheldon D. Caplan; Nicole M. Cohen; Jill M. Kamenetz; Theodore S. Levy; Penny L. McCrimmon.
Legislative Dist. 12A: Brian S. Bailey; John F. Quirk; Paula W. Wolf; Charlotte M. Wood.
Legislative Dist. 42: Margaret M. Brassil; Margaret Z. Ferguson; Matthew H. Joseph; James W. Metzler; Judith A. Urban.
At Large: Eric C. Washington (appointed Feb. 19, 2008)

Ex officio: Evan F. Hershman, President, Baltimore County Young Democrats

CALVERT COUNTY DEMOCRATIC CENTRAL COMMITTEE
Elected by Calvert County Democratic Voters to 4-year terms:
Christopher Reynolds, Chair (chosen by County Central Committee) (410) 535-9220
e-mail: calvertlawyer@comcast.net
web: www.calvertdemocrats.org

George (Stovy) Brown; Jacqueline Hawkins; Melissa A. Miller; Pearl Armiger Miller; Hagner R. Mister; Beth Swoap; Ronnie Weems; Steve Zimmerman.

CAROLINE COUNTY DEMOCRATIC CENTRAL COMMITTEE
Elected by Caroline County Democratic Voters to 4-year terms:
Beatrix H. (Paddy) Richards, Chair (chosen by County Central Committee) (410) 479-0805
e-mail: wyn@dmv.com

James Brown; Patty Gray; Janice G. Davison; Jean M. Oliva; James Voss.

CARROLL COUNTY DEMOCRATIC CENTRAL COMMITTEE
Elected by Carroll County Democratic Voters to 4-year terms:
Martin A. Radinsky, Chair (chosen by County Central Committee)
e-mail: ccdems@ccdems.com
web: www.ccdems.com

Central Committee Dist. 1: Margaret Ann Darrin; George E. Maloney; Robert S. Mitchell.
Central Committee Dist. 2: Phillip R. Miller; Frank Henry Rammes; Katherine L. Stuart.
Central Committee Dist. 3: Katie Bowersox; Anita L. Riley.
Central Committee Dist. 4: Brady Malone; Martin A. Radinsky; Maxine C. Wooleyhand.
Central Committee Dist. 5: Walter Jones; Ronald E. Zepp.

CECIL COUNTY DEMOCRATIC CENTRAL COMMITTEE
Elected by Cecil County Democratic Voters to 4-year terms:
John K. Burkley III, Chair (chosen by County Central Committee) (410) 755-6878
e-mail: johnk@kburkley.com
web: www.ccmagazine.org/democrat.htm

Patricia Doyle Folk; Lisa M. Hutton; Franklin T. Mackie; Christopher Pearce; Tracey M. Sampson; Timothy W. Snelling; Susanne L. Wells.

CHARLES COUNTY DEMOCRATIC CENTRAL COMMITTEE
Elected by Charles County Democratic Voters to 4-year terms:
Virginia Lee Benedict, Chair (chosen by County Central Committee)
Elvira M. Barnes; Rudolf A. J. Carrico, Jr.; Melissa L. Coombs; Leslie Eugene Davies; Marlene S. Hunter; Ann Meredith Knott; Evalyn M. Phelps; Matthew T. Simpson.

P. O. Box 2710, La Plata, MD 20646
(301) 259-0236
e-mail: virginiabenedict@msn.com

DORCHESTER COUNTY DEMOCRATIC CENTRAL COMMITTEE
Elected by Dorchester County Democratic Voters to 4-year terms:
Teresa Wheatley*, Chair (chosen by County Central Committee) (410) 228-0679
e-mail: rtwheat@comcast.net

Richard Ball*; Nancy Corkran; Vaughn Evans*; Enez Grubb*; Charlotte Hughes*; Janice J. Lake; O. Allen Nelson*; Constance Payne*; David Singelstad*; Walter Travers; Walter Judd Vickers*.

FREDERICK COUNTY DEMOCRATIC CENTRAL COMMITTEE
Elected by Frederick County Democratic Voters to 4-year terms:
Robert J. Kresslein, Chair (chosen by County Central Committee) (301) 682-9840
e-mail: kresslein@fredericklaw.com
web: www.frederickdemocrats.com

Russell L. Currey; Anne L. Dudley; Barbara A. Fine; Diane L. Fink; James Hall; Margaret T. (Maggi) Hays; Janine Mahraun; Florence Schell; Adam Schultz; Stephen G. Slater; Tony Soltero.

GARRETT COUNTY DEMOCRATIC CENTRAL COMMITTEE
Elected by Garrett County Democratic Voters to 4-year terms:
James R. Stanton, Chair (chosen by County Central Committee) (301) 334-3788
Zelma M. Neary.

HARFORD COUNTY DEMOCRATIC CENTRAL COMMITTEE
Elected by Harford County Democratic Voters to 4-year terms:
Wendy L. Sawyer, Chair (chosen by County Central Committee) (410) 838-5454
web: www.harforddemocrats.org

Gloria Barnhart; Cassandra R. Beverley, Esq.**; Michael Eaves; David Fang****; Jerome Foster; Rev. Cordell E. Hunter, Sr.*; Kim McCarthy; Richard D. Norling;Ina Taylor.***

*(appointed June 4, 2007, to replace Leonard D. Wheeler, who resigned that date)
**(appointed April 17, 2008, to replace Barbara Osborn Kreamer)
***(appointed Aug. 4, 2008, to replace Patricia A. Kohler, who resigned July 6, 2008)
****(appointed Nov. 10, 2008, to replace Michael G. Comeau, who resigned Oct. 13, 2008)

HOWARD COUNTY DEMOCRATIC CENTRAL COMMITTEE
Elected by Howard County Democratic Voters to 4-year terms:
Michael C.A. McPherson, Chair (chosen by County Central Committee) (410) 290-8683
e-mail: info@howardcountydems.com
web: www.howardcountydems.com

Meredith F. Bowman; Carole Fisher; Melody J. Higgins; Jerome Jackson; Byron Macfarlane; Deborah Matherly; Anthony (Tony) McGuffin; Kristen M. Neville; Raymond M. Rankin; William Woodcock; Catherine Zomlefer.

KENT COUNTY DEMOCRATIC CENTRAL COMMITTEE
Elected by Kent County Democratic Voters to 4-year terms:
Janice Graham, Chair (chosen by County Central Committee) (410) 648-5476
John Caputo; Mark Glaze; Thomas Herz; John J. LaFerla; John S. Stephenson; Thomas Timberman.

MONTGOMERY COUNTY DEMOCRATIC CENTRAL COMMITTEE
Elected by Montgomery County Democratic Voters to 4-year terms:
Karen Britto, Chair (chosen by County Central Committee) (301) 946-1000
e-mail: montgomerydems@msn.org
web: www.mcdcc.org

Legislative Dist. 14: Arthur Edmunds; Tracy Terrell.
Legislative Dist. 15: Milton J. Minneman; Venattia W. Vann.
Legislative Dist. 16: Simon Atlas; Marc Korman.
Legislative Dist. 17: Stephen H. Fisher; Elly Shaw-Belblidia.
Legislative Dist. 18: Oscar Thomas Ramirez; Victor Weissberg.
Legislative Dist. 19: Elliott C. Chabot; Marie Wallace.
Legislative Dist. 20: Jose M. Vasquez; Karla D. Walker.*
*(appointed in Feb. 2009 to replace Karen Czapansky, who resigned Jan. 2009)
Legislative Dist. 39: Darrell E. Anderson; Sandra Raymond.

At Large: Dan Adcock; Alan Banov; Karen Britto; Vivian Malloy; Aruna Miller; Shirley C. Rivadeneira; Beth Siniawsky.

Student members: Jordan L. Johnson; Chloe Miller.

PRINCE GEORGE'S COUNTY DEMOCRATIC CENTRAL COMMITTEE
Elected by Prince George's County Democratic Voters to 4-year terms:
Terry L. Speigner, Chair (chosen by County Central Committee) (301) 429-2715
web: www.pgdems.com

Legislative Dist. 21: Samuel A. Epps IV; Partha Pillai; Frederick Smalls.
Legislative Dist. 22: Raymond Glendening; Cynthia Poles-Suite; Kurt Walter.
Legislative Dist. 23: Henry T. (Hank) Arrington; Pauletta Handy; Ronald G. Skotz.
Legislative Dist. 24: James W. Allen, Jr.; Mary R. Davis; Terry L. Speigner.
Legislative Dist. 25: Teena M. Green; Norma L. Lindsay; Arthur A. Turner, Jr.
Legislative Dist. 26: Sidney L. Gibson; Naisha L. Holt; Deborah Logan.
Legislative Dist. 27A: Mel Franklin; Derrick Green; John B. Patterson.
Legislative Dist. 47: Dorothy E. McNeill; Israel-Al Rodriquez; Micah L. Watson.

QUEEN ANNE'S COUNTY DEMOCRATIC CENTRAL COMMITTEE
Elected by Queen Anne's County Democratic Voters to 4-year terms:
Charles M. Rhodes, Jr., Chair (chosen by County Central Committee) (410) 778-0931
e-mail: tcvrhodes@friend.ly.net

Douglas G. Anderson; Natalie Veeney Ford; Nancy Hagman*; Heather Jarrell*; Thomas R. Rider; Peter Robertson*; one vacancy.

ST. MARY'S COUNTY DEMOCRATIC CENTRAL COMMITTEE
Elected by St. Mary's County Democratic Voters to 4-year terms:
Julie B. Randall*, Chair (chosen by County Central Committee) (301) 862-4430
e-mail: committee@democratsofstmarys.org

Joseph Anderson; Doris C. Bean; John A. Gaskin; Robert L. Hall; Kathleen O'Brien; Cynthia Slattery*; Frank Taylor.

SOMERSET COUNTY DEMOCRATIC CENTRAL COMMITTEE
Elected by Somerset County Democratic Voters to 4-year terms:
Edward J. (Bunky) Price, Chair (chosen by County Central Committee) (410) 651-3995
Michael C. Milbourne; Rex D. Simpkins*; R. Douglas Taylor; James White*; DeWayne Whittington II.

TALBOT COUNTY DEMOCRATIC CENTRAL COMMITTEE
Elected by Talbot County Democratic Voters to 4-year terms:
Cleo P. Braver, Chair (chosen by County Central Committee) (410) 763-8385
Michael D. Brennan; Roger Burt; Mary Catherine Poe; Carl Widell; one vacancy.*
* (no appointment yet made to replace Kimberly S. Blair, who resigned in Dec. 2008)

WASHINGTON COUNTY DEMOCRATIC CENTRAL COMMITTEE
Elected by Washington County Democratic Voters to 4-year terms:
Patricia R. Heck, Chair (chosen by County Central Committee) (301) 432-2285
Larry N. Barron; Robin Deibert; N. Linn Hendershot; Jason A. Malott; Claudia G. Martin; Barbara A. Neiman; Donald Lee Souders, Jr.; Samuel Tubaugh.

P. O. Box 1136
245 North Potomac St., Hagerstown, MD 21741
e-mail: pheck@sewanee.edu

WICOMICO COUNTY DEMOCRATIC CENTRAL COMMITTEE
Elected by Wicomico County Democratic Voters to 4-year terms:
Ernest Leatherbury, Jr., Chair (chosen by County Central Committee) (443) 250-1139
Donald Ewalt; Michael W. Farlow; Betty W. Humphreys; James Ireton; Constance G. Marvel, Esq.; Linda C. Riggin.

WORCESTER COUNTY DEMOCRATIC CENTRAL COMMITTEE
Elected by Worcester County Democratic Voters to 4-year terms:
Lanny K. Hickman, Chair (chosen by County Central Committee) (410) 250-4941
Commissioner Dist. 1: Josephine Temple Merrill
Commissioner Dist. 2: Edward S. Lee
Commissioner Dist. 3: Kathy Phillips
Commissioner Dist. 4: vacancy
Commissioner Dist. 5: Dimitra Sotir Cushwa
Commissioner Dist. 6: vacancy
Commissioner Dist. 7: Joan Roache
At Large: Lanny K. Hickman; Patti Selig; John Dale Smack; Thomas Widerman; three vacancies.

Maryland Government
Maryland & the Federal Government
Maryland Constitutional Offices & Agencies
Maryland Departments
Maryland Independent Agencies
Maryland Executive Commissions, Committees, Task Forces, & Advisory Boards
Maryland Universities & Colleges
Maryland Counties
Maryland Municipalities
Maryland at a Glance


Maryland Manual On-Line

Search the Manual
e-mail: mdmanual@mdarchives.state.md.us

 Maryland Manual On-Line, 2009

July 1, 2009   
Note: In this past edition of Maryland Manual, some links are to external sites.  View the current Manual

The use of any username and password on our site is for personal and educational purposes only, and constitutes agreement to abide by any and all copyright restrictions. In most instances the username aaco and password aaco# will work. Contact ref@mdsa.net if you have any questions or have difficulty accessing files.


Tell Us What You Think About the Maryland State Archives Website!


[ Archives' Home Page  ||  All About Maryland  ||  Maryland Manual On-Line  ||  Reference & Research
||  Search the Archives   ||  Education & Outreach  ||  Archives of Maryland Online ]

Governor     General Assembly    Judiciary     Maryland.Gov

Copyright May 28, 2009 Maryland State Archives