Maryland Manual On-Line - www.mdmanual.net

POLITICAL PARTIES

REPUBLICAN PARTY

LOCAL CENTRAL COMMITTEES

Local central committee members of the Maryland Republican Party are elected at the primary election held in September in gubernatorial election years. The last such primary was September 12, 2006. After election by the voters, some local central committee members are unable to serve. When circumstances warrant it, the State central committee appoints new members to replace those who have resigned or died. In the text below, such new members bear asterisks after their names.

ALLEGANY COUNTY REPUBLICAN CENTRAL COMMITTEE
Elected by Allegany County Republican Voters to 4-year terms:
Beth Thomas, Chair (chosen by County Central Committee)
e-mail: alleganycountygop@yahoo.com
web: http://alleganycountygop.com

Mark Alexander; Jeffrey Alan Bailey; Jason C. Buckel; David Caporale; Wayne T. Foote; Charles R. Johnson; Daniel B. Lasher; Darrell Lee Powell; Magno Roque; Frank N. Willetts.

ANNE ARUNDEL COUNTY REPUBLICAN CENTRAL COMMITTEE
Elected by Anne Arundel County Republican Voters to 4-year terms:
Alan M. Rzepkowski, Chair (chosen by County Central Committee in Nov., 1-year term)
e-mail: alanr@spartanpromo.com
web: www.aagop.org

Legislative Dist. 21: Eric J. Flamino
Legislative Dist. 30: Debbie Belcher; Robin M. Bissett; Michael J. Collins.
Legislative Dist. 31: Jay Breitenbach*; Thomas Redmond; Erik S. Robey.
*(appointed in 2007 to replace Laura Blevins, who resigned in 2007)
Legislative Dist. 32: J. Gary Middlebrooks; Alan M. Rzepkowski; Gerald P. Starr.
Legislative Dist. 33: Carolyn A. Middleton; Ashley Reed; Jerry Walker.

BALTIMORE CITY REPUBLICAN CENTRAL COMMITTEE
Elected By Baltimore City Republican Voters to 4-year terms:
Duane Shelton, Chair (chosen by City Central Committee) (410) 467-2722
e-mail: webmaster@baltimorecitygop.org
web: www.baltimorecitygop.org

Councilmanic Dist. 1: Will Bauer*; Margaret R. (Peggy) Mitchell; Duane Shelton; Ted Walls*.
Councilmanic Dist. 2: Iris Bellamy; Donald R. Farber; Brian Jones; one vacancy*.
*(no appointment yet made to replace Kathleen B. Buffington, who died Dec. 25, 2007)
Councilmanic Dist. 3: Reba Jones; Kenneth Ward*; Frank Welsh.
Councilmanic Dist. 4: Victor Clark, Jr.; Riple Hansalia; David D. Morgan, Sr; Jeff Smith*.
Councilmanic Dist. 5: Richard Ambrose; Joseph W. Brown, Jr.; Nicholas Fessenden; Frankie L. Powell.
Councilmanic Dist. 6: James Peters; three vacancies.

BALTIMORE COUNTY REPUBLICAN CENTRAL COMMITTEE
Elected by Baltimore County Republican Voters to 4-year terms:
Chris Cavey, Chair (chosen by Baltimore County Republican Voters)
e-mail: chris@cavey.com
web: www.baltimorecountyrepublicans.org

Councilmanic Dist. 1: Paul L. Bunting; Sheila Faulstich; Harry J. Korrell, Jr.; Gloria B. Murphy.
Councilmanic Dist. 2: Beverly E. Goldstein; Georgie Trudil; Michael J. Warner.
Councilmanic Dist. 3: Ray Allen; David E. Bauer; Frances A. S. Harris; Ann Miller.
Councilmanic Dist. 4: Carol C. Byrd; Alfred Mendelsohn.
Councilmanic Dist. 5: David Marks; Michael J. Pappas; Christine M. Simmons; Timothy L. Tilghman.
Councilmanic Dist. 6: James C. Berndt; Frederick Fleischmann; Norma M. Secoura; J. D. Urbach.
Councilmanic Dist. 7: Carl A. Brewer; Tim Caldwell; Herman E. (Woody) Wood.

CALVERT COUNTY REPUBLICAN CENTRAL COMMITTEE
Elected by Calvert County Republican Voters to 4-year terms:
Frank McCabe, Chair (chosen by County Central Committee in Nov., 1-year term)
e-mail: fmccabe@chesapeake.net

Robert Arscott; Frank DiGeorge; Laura Jessup; Judy MacWilliams* (nonelected member appointed as secretary); Michael McNally; Robert W. Reed; Donald Statter; Cynthia Stewart; Matt Swanson.

CAROLINE COUNTY REPUBLICAN CENTRAL COMMITTEE
Elected by Caroline County Republican Voters to 4-year terms:
Bryan W. Gadow, Chair (chosen by County Central Committee)
e-mail: bgadow@intercom.net

Richard N. Garner, Jr.; Harry N. Muir; James A. Newcomb, Jr.*; Scott Ober; Joanne Fuchs Smith; Kenneth Marc Teffeau.

CARROLL COUNTY REPUBLICAN CENTRAL COMMITTEE
Elected by Carroll County Republican Voters to 4-year terms:
Larry Helminiak, Chair (chosen by County Central Committee in Nov., 1-year term) (443) 340-8663
e-mail: larry@carrollmsul.com
web: www.ccgop.net

Joseph F. Burns, Jr.; Michael R. Guerin; Donald C. Hoffman; C. David Jones; Diana S. Jones; James E. Reter; April R. Rose; Roberta J. Windham.

CECIL COUNTY REPUBLICAN CENTRAL COMMITTEE
Elected by Cecil County Republican Voters to 4-year terms:
Frank C. Perrin,* Chair (chosen by County Central Committee)
e-mail: perrincpa@aol.com
web: www.cecilcountygop.com

Robert A. Amato;* Keith A. Baynes; James E. Brady, Sr.; Diana Broomell; Joseph J. Carabetta; Robert J. Hodge; William J. Killough; Theodore Patterson.**
*(committee expanded from 7 to 9 members in 2007)
**(appointed Dec. 2008 to replace Andy Van Den Heuvel, who resigned July 2008)

CHARLES COUNTY REPUBLICAN CENTRAL COMMITTEE
Elected by Charles County Republican Voters to 4-year terms:
Charles Lollar*, Chair (chosen by County Central Committee)
e-mail: chairman@gopcharlescounty.org
web: www.gopcharlescounty.org

David Bird*; Kirk Bowie*; G. Wade Compton; Joseph T. Crawford; Carolyn Lees*; Lew McIntyre*; John D. Rutherford; Bruce Wesbury*.

DORCHESTER COUNTY REPUBLICAN CENTRAL COMMITTEE
Elected by Dorchester County Republican Voters to 4-year terms:
Robert L. Herbert, Chair (chosen by County Central Committee)
e-mail: bobby_herbert@comcast.net

Joseph W. Feldman; Dorothy Marshall Griffith; Frederick Lubbe; H. Theodore Wilson; two vacancies.

FREDERICK COUNTY REPUBLICAN CENTRAL COMMITTEE
Elected by Frederick County Republican Voters to 4-year terms:
Mary C. Rolle, Chair (chosen by County Central Committee)
e-mail: mrolle@frederick.edu
web: www.frederickgop.org

Bill Aston; Timothy W. Brooks; Dino E. Flores, Jr.; Michael Hough; Katherine (Katie) Nash; Carol Lee Powell; Kelly M. Schultz; Bryan Smith.

GARRETT COUNTY REPUBLICAN CENTRAL COMMITTEE
Elected by Garrett County Republican Voters to 4-year terms:
Brandon S. Butler, Chair (chosen by County Central Committee)
e-mail: brandon_butler@hotmail.com

Michael H. Bittinger; Edward E. Clemons, Jr.; Arzella T. Parsons; Ruth Hinebaug Umbel.

HARFORD COUNTY REPUBLICAN CENTRAL COMMITTEE
Elected by Harford County Republican Voters to 4-year terms:
Michael A. Geppi, Chair (chosen by County Central Committee)
e-mail: mikegeppi@comcast.net
web: www.harfordgop.org

Steven Archer; James Kohl, Jr.; Carol MacCubbin; David Price; Teresa Reilly; Chad R. Shrodes; Kim Wagner; Stephen M. Wright; one vacancy.

HOWARD COUNTY REPUBLICAN CENTRAL COMMITTEE
Elected by Howard County Republican Voters to 4-year terms:
Joan M. Becker, Chair (chosen by County Central Committee) (410) 997-VOTE (8683); fax: (410) 461-2117
e-mail: info@HoCoGOP.com
web: www.HoCoGOP.com

John W. Bailey IV; Margaret S. (Peg) Browning; Diane L. Butter; Trent M. Kittleman; Heather L. Mitchell; Loretta H. Shields; John D. Wafer; David Wissing.

KENT COUNTY REPUBLICAN CENTRAL COMMITTEE
Elected by Kent County Republican Voters to 4-year terms:
Thomas N. Yeager, Chair (chosen by County Central Committee)
e-mail: tnyesq@dmv.com

Larry B. Beck; Richard Lange; Sue E. Leager; Susan Pritchett; Mauritz (Marty) Stetson; one vacancy.

MONTGOMERY COUNTY REPUBLICAN CENTRAL COMMITTEE
Elected by Montgomery County Republican Voters to 4-year terms:
Mark Uncapher, Chair (chosen by County Central Committee in Nov., 1-year term) (301) 417-9256; fax: (301) 417-9257
e-mail: mdmcrp@comcast.net
web: www.mcgop.net/

Legislative Dist. 14: Patricia A. Fenati; Anne Koutsoutis.
Legislative Dist. 15: Stella Green; George E. Sauer.
Legislative Dist. 16: Robert F. Dyer; Gus Alzona.
Legislative Dist. 17: Adol Owens-Williams; Josephine J. Wang.
Legislative Dist. 18: Katja Bullock; Vince DeCain.
Legislative Dist. 19: Lynn Siguenza; Daniel S. Willard.
Legislative Dist. 20: Joseph P. Gillin; Deanna Stewart.
Legislative Dist. 39: Scott R. Dyer;** James Shalleck.*
*(appointed July 2008 to replace Kevin E. McManus)
**(re-appointed Aug. 2008 to replace William J. Witham, who resigned June 2008).

At Large: Rachael Gingrich; Sam Malhotra***; Mark Uncapher.****
***(appointed Nov. 2008 to replace Stephen N. Abrams, who resigned Sept. 2007)
****(appointed Oct. 2008 to replace Thomas J. Reinheimer, who resigned Sept. 2008)

PRINCE GEORGE'S COUNTY REPUBLICAN CENTRAL COMMITTEE
Elected by Prince George's County Republican Voters to 4-year terms:
Mykel Harris, Chair (chosen by County Central Committee in Nov., 2-year term), 2008
e-mail: mykelesq@verizon.net
web: http://pggop.com

Legislative Dist. 21: Carmen F. Camacho
Legislative Dist. 22: Marlyn C. Bitzer
Legislative Dist. 23: Evelyn B. diStefano; Henry A. Borger; Shar Theodore-Lewis.
Legislative Dist. 24: Virginia W. Kellogg
Legislative Dist. 25: Christopher Carroll; Debra Farrar-Dyke; William E. Franklin.
Legislative Dist. 26: JoAnn Y. Fisher; Mykel Harris.
Legislative Dist. 27A: Dot Principe
Legislative Dist. 47: Steven W. Johnson

QUEEN ANNE'S COUNTY REPUBLICAN CENTRAL COMMITTEE
Elected by Queen Anne's County Republican Voters to 4-year terms:
Sharon Carrick, Chair (chosen by County Central Committee) (410) 758-3937
e-mail: rcc@qarepublicans
web: www.qarepublicans.com

Marirose J. Capozzi; Robert Foley; Scott J. Jacobs; Andrew M. Langer*; Barbara Shenton Pivec*; Diana Waterman.

*(appointed to replace Donald Alcorn, who resigned in June 2007; and Kurt Babe, who was removed from office in May 2007).

ST. MARY'S COUNTY REPUBLICAN CENTRAL COMMITTEE
Elected by St. Mary's County Republican Voters to 4-year terms:
Samuel T. (Tom) Haynie, Chair (chosen by County Central Committee) (301) 475-6500
e-mail: shartom24@tqci.net
web: www.smcgop.com

David L. Bowles; Vernon R. Osburn; Louis Sierra; John Watts.

SOMERSET COUNTY REPUBLICAN CENTRAL COMMITTEE
Elected by Somerset County Republican Voters to 4-year terms:
Stephen G. Frey, Chair (chosen by County Central Committee) (410) 957-3056
e-mail: sfrey@direcway.com

Alice Johnson; Lance Fisher; Jessica Massey*; Janet Ward*; Michael W. Ward; Jack A. Willing, Jr.

TALBOT COUNTY REPUBLICAN CENTRAL COMMITTEE
Elected by Talbot County Republican Voters to 4-year terms:
Vacancy, Chair (chosen by County Central Committee)
e-mail: seachangetk@hotmail.com

Philip T. Cronan; Karena A. Dixon; Gary Douglas Judy; Thomas B. Moore; Joseph H. J. Secrist; two vacancies.*
*(no appointment yet made to replace Kathleen A. (Kate) Boland, who resigned Dec. 31, 2008.)

WASHINGTON COUNTY REPUBLICAN CENTRAL COMMITTEE
Elected by Washington County Republican Voters to 4-year terms:
Penny S. Pittman, Chair (chosen by County Central Committee)
e-mail: psppittman@aol.com

Philip Baker-Shenk; John B. Dunlap; Ray Edward Foltz, Sr.; Marilee E. Kerns; Richard E. Kramer, D.D.S.; Paula A. Lampton; Mildred L. Myers; Robert Sweeney.

WICOMICO COUNTY REPUBLICAN CENTRAL COMMITTEE
Elected by Wicomico County Republican Voters to 4-year terms:
John A. Bartkovich, M.D., Chair (chosen by County Central Committee) (410) 742-5399; fax: (410) 742-8187
e-mail: johngail@ezy.net

Melvin J. Caldwell, Jr.; David Goslee, Sr.; W. Blan Harcum, Sr.; Ed Heath; David L. Parker; Michael Swartz.

WORCESTER COUNTY REPUBLICAN CENTRAL COMMITTEE
Elected by Worcester County Republican Voters to 4-year terms:
Martha Pusey, Chair (chosen by County Central Committee)
e-mail: puseyfarm@yahoo.com

Lee Baker; Eric Cropper; Howard G. Jenkins, Jr.; Ann Lutz; Robert J. Mitchell, Jr.; Joseph F. Schanno.

Maryland Government
Maryland & the Federal Government
Maryland Constitutional Offices & Agencies
Maryland Departments
Maryland Independent Agencies
Maryland Executive Commissions, Committees, Task Forces, & Advisory Boards
Maryland Universities & Colleges
Maryland Counties
Maryland Municipalities
Maryland at a Glance


Maryland Manual On-Line

Search the Manual
e-mail: mdmanual@mdarchives.state.md.us

 Maryland Manual On-Line, 2009

July 1, 2009   
Note: In this past edition of Maryland Manual, some links are to external sites.  View the current Manual

The use of any username and password on our site is for personal and educational purposes only, and constitutes agreement to abide by any and all copyright restrictions. In most instances the username aaco and password aaco# will work. Contact ref@mdsa.net if you have any questions or have difficulty accessing files.


Tell Us What You Think About the Maryland State Archives Website!


[ Archives' Home Page  ||  All About Maryland  ||  Maryland Manual On-Line  ||  Reference & Research
||  Search the Archives   ||  Education & Outreach  ||  Archives of Maryland Online ]

Governor     General Assembly    Judiciary     Maryland.Gov

Copyright May 27, 2009 Maryland State Archives